13 Eylül 2017 Çarşamba

Kısa Kesmek İcap Ederse: Circles of Delight, Art on The Rocks

   Sorumluluk bilinciyle yazılan yorumlar vol.3. Yine Netgalley'den aldığım, ancak aylardır yorumlamadığım kitaplar... Bir süreliğine Netgalley'den kitap almayacağım bu sebeple, sorumluluk alabilecek durumda değilken benimki neyin kafasıydı da kitaplara istekte bulundum?


Circles of Delights - Aaron Shepard: Bu kitap için ya şaheser diyebilirim ya da şaheserleri barındıran bir eser.
   Kitapta San Fransisco Hayvanat Bahçesi, Yerba Buena Bahçeleri ve Golden Gate Parkı atlıkarıncalarına dair bilgiler ve bunların fotoğrafları yer alıyor.
   San Fransisco Hayvanat Bahçesi Atlıkarıncası tek kelimeyle görkemli. Kullanılan ışıklandırma insanın çocukluk anılarını hatırlatan cinsten. Hayvanların duruş biçimleri bir devinim hissi veriyor. Özellikle panellerdeki detaylar muazzam.
   Yerba Buena Bahçeleri Atlıkarıncası hem hayvanların oyuluş biçimi hem onların üzerindeki desenler hem de kullanılan pastel renk paleti sebebiyle masalsı, sevimli ve vintage duruyor (Vintage yerine Türkçe nasıl bir karşılık kullanabilirim? Yorumlarda yazarsanız sevinirim).
   Golden Gate Parkı Atlıkarıncası'nın ise fantastik bir havası var. Hayvan figürlerinin alışılmışın dışında renklerde boyanması ile üzerlerindeki desenlerin oldukça ayrıntılı ve insanın kafasında bir hikâye oluşturur cinsten çizilmesinden kaynaklanıyor bu da.
   Atlıkarıncaların her birine ayrı bir bayıldım, Aaron Shepard'ın ellerine sağlık, oldukça net ve güzel fotoğraflar çekmiş, ortamın ruhunu da hissettirmiş. Fırsat bulursanız bu kitabı incelemenizi öneririm. Puan: 5


Art on The Rocks - F. Şehnaz Bac, Margaret Vance, Marisa Redondo: Taş boyamacılığına dair eksiksiz bir rehber. Aslına bakarsanız benim taş boyamacılığına bir merakım yok şimdilik, sadece biraz da olsa desen tasarımı öğrenebilmek için bu kitabı okudum.
   Kitabı okumadan önce Şehnaz Bac'ın çalışmalarını biliyordum, özellikle mandalalarının hastasıydım. Margaret Vance ile Marisa Redondo'yu ise duymamıştım, ancak onların da muhteşem desen tasarımları varmış. Redondo'nun doğadan ilham alan tasarımlarına (karahindiba, tüy, kelebek kanadı gibi) ve Vance'ın da petroglif ve kaplumbağa desenlerine bayıldım. Üçünün hesaplarına buralardan ulaşabilirsiniz: Bac, Vance, Redondo (ikisi instagram, biri etsy; tuhaf oldu evet).
   Tabii sadece desen tasarımı üzerine değil bu kitap, eksiksiz bir rehber demiştim. Uygun taşı seçmekten o taştaki pürüzleri veya boşlukları giderecek tekniklere, vernik veya boya seçiminden taşın şekline uygun desen tasarımına kadar birçok püf nokta var. Eğer başlangıç düzeyinde ilgileniyorsanız oldukça faydalı olacağı kanaatindeyim. Puan: 5

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder