27 Ocak 2015 Salı

Tazecik Kitap Yorumu: Otostopçunun Galaksi Rehberi - Douglas Adams


   Arthur Dent sabah kalktığında evinin önünde bir buldozer görür. Kestirme bir yol inşası için, evinin yıkılması gerekmektedir. Daha kötüsü ne olabilir diye düşünürken, arkadaşı Ford Prefect gelir ve ona Dünya'nın yok edilmesine yaklaşık on dakika kaldığını söyler. Dünya'nın yıkılacak olmasının sebebi ise, uzaya inşa edilecek bir hiperuzay otobanıdır :D

   Dünya yok edilirken, Ford Prefect'in bir uzay gemisine otostop çekmesiyle, hayatları kurtulur-şimdilik-. Bu, tuhaf bir uzay yolculuğunun başlangıcıdır sadece.

   Kitap, absürt mizahla yazılmış. Yıllar önce kitabı alıp biraz okumuş, sonra dayanamayıp bırakmıştım. Şimdi okuduğumdaysa hoşuma gitti, uzun zamandır bir kitabı okurken kahkahalarla gülmemiştim. Değişmişim, tuhaf.

   Kitapta Ford ile Arthur'un yolculuklarının yanı sıra, Dünya'nın var oluş hikayesini de öğreniyoruz. Bir de, aralara serpiştirilmiş, ''Otostopçunun Galaksi Rehberi'' kitabından sayfalar var. Bir otostopçuysanız, emin olun çok işinize yarayacak. Havlunuzu almayı unutmayın!

   Kitapta yer alan başka bir şeyse, Hayata, Evrene, Her Şeye dair Nihai Sorunun cevabı. Nihai Sorunun cevabı ne alaka öyle, diyecek olursanız bunun cevabı da kitapta gizli: ''Nihai Sorunun ne olduğunu bulduğunuzda, cevap da anlam kazanacak.''

   Kitapla ilgili eleştireceğim bir husus da var. Evrim ve Tanrıtanımazlık biraz gözünüze sokuluyor. Bazı kitaplarda bunlara değinilir, geçilir, bu kitapta olduğu gibi bazı kitaplardaysa tekrar tekrar, biraz da irrite edici bir şekilde yazılır bu bölümler. Bu arada, kitapta ''Tanrı'nın var olmak için inanca ihtiyaç duyduğu'' yazıyordu. Katılmıyorum; gerçek olan bir şey, sizin inanmamanızla yok olmaz ki?
  
   Kitap insanı güldürüyor. Sürükleyici bir kurgusu olmasına rağmen, bazen aşırı derecede tuhaflaşıyor ve sizi olaylardan koparıyor. Orijinal bir kitap, ancak devamını okur muyum bilmiyorum.

Puan: 4

2 yorum:

 1. Kült bir seri olduğundan geçen sene kütüphanede tüm serilerini görünce bende okudum bu seriyi. İlk kitap seriye giriş niteliğinde çok absürt bir seri. Seri boyunca benim en çok hoşuma giden iki tane kişi vardı ( Birisi robot gerçi). Genel olarak beni fazla güldürmedi. Absürtlük yalnız en ileri safhalara kadar ulaşmış durumda. Sizi diğer kitaplar konusunda olumsuz etkilemek istemem. Fakat bana göre abartıldığı kadar komik bir seri değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabı ilk defa okuduğumda-yarım bıraktığımda-, kitabın kült olmak için fazla absürt olduğunu düşünmüştüm. Eh, herkesin mizah anlayışı farklı oluyor ve zamanla da değişebiliyor tabii :D
   Şimdi kitabı bitirmemin üstünden biraz zaman geçip, tekrar bir düşündüğümde, devam kitaplarını okumamaya karar verdim, yani beni olumsuz etkilemenizde hiçbir sakınca yok :P

   Sil