11 Ocak 2013 Cuma

Tazecik Kitap Yorumu: Uyumsuz - Veronica Roth

  
   ''On yıllar önce atalarımız, savaşan bir dünyanın asıl sorumlusunun politik ideoloji, dini inanç, ırk ya da milliyetçilik olmadığını fark etti. Asıl sorun, bireyin kişiliğindeki kusurlardı -her ne şekilde olursa olsun, insanoğlunun kötücüllüğe eğilimi vardı. Dünyanın içine düştüğü karmaşadan sorumlu tuttukları bu kötücül eğilimleri kökünden kazımak için topluluklara ayrıştılar.''

   ''Saldırganlığı suçlayanlar, Dostluk Topluluğu'nda birleşti.''

   ''Cehaleti suçlayanlar, Bilgelik Topluluğu'nda biraraya geldi.''

   ''İkiyüzlülüğü suçlayanlar Dürüstlük Topluluğu'nu yarattı.''

   ''Bencilliği suçlayanlar Fedakarlık Topluluğu'nu kurdu.''

   ''Ve korkaklığı suçlayanlar Cesurluk Topluluğu'nda toplandı.''

   ''Birlikte çalışan bu beş topluluk, yıllardır barış içinde yaşıyor, her biri toplumun farklı bir bölümüne katkıda bulunuyor. Fedakarlık, hükümette özverili lider ihtiyacımızı giderdi. Dürüstlük, bize hukukta güvenilir ve sağlam liderler verdi. Bilgelik, öğretmenleri ve araştırmacıları sayesinde bilgi açığımızı kapattı. Dostluk, anlayışlı danışmanlar ve yardımcılarla bizlere destek oluyor. Cesurluk ise hem içeride hem dışarıda olası tehlikelere karşı bizi koruyor.''

   Beatrice Prior on altı yaşında, Fedakarlık Topluluğu'nda yaşayan bir kız. Kendisiyle yaşıt bir de abisi var (heheh, nasıl demeyin, imkansız değil sonuçta). On altı yaşına gelen her genç yetenek sınavına giriyor ve çıkan sonuca göre yeni toplulukları belirleniyor.

   Beatrice'ın sınav sonucu sorunlu oluyor. Birden fazla topluluğa eğilimi olduğu ortaya çıkıyor çünkü. Sonucun böyle çıkması için sınav simülatörünün değiştirilmesi gerek ve bunu da sadece birkaç kişi yapabiliyor: Uyumsuzlar.

   Seçim Günü'nde Beatrice, doğduğu topluluğu bırakıp Cesurluk'a geçiyor. Biz de Beatrice'la birlikte nasıl Cesur olunacağını öğreniyoruz. Kitabın bu Cesurluk eğitimi ve yetenek sınavı kısımlarını büyük zevkle okudum. Kitaptaki karakterler de fena değildi, bu kitaba bayıldım :D İkinci kitap da çevirideymiş, çok beklemeyiz umarım.

   Edit:
   Serinin ikinci kitabı Kuralsız'ın yorumu burada.

Puan: 5

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder