27 Nisan 2014 Pazar

Tazecik Kitap Yorumu: Hayaletin Çırağı - Joseph Delaney


   Bir zamanlar, Eyalet diye bir yer varmış. Bu Eyalet'te cadılar, hortlaklar, öcüler cirit atarmış. Sonra Hayalet ve çırağı Tom onların hakkından gelmiş...

   Bu kitabı kim çocuk kitabı diye nitelediyse, yanlış yapıyor arkadaş. Eğer çocuk kitabı olsaydı, ilk paragraftaki gibi olurdu kitap. Ama onun aksine bu kitapta(daha doğrusu seride), bizi harika kurgulanmış bir fantastik dünya bekliyor, aynı zamanda karanlık işler de...

   Yedinci oğlun yedinci oğlu olan Tom, başkalarının hissedemediği, karanlığa ait şeyleri hissedebilmektedir. Yedinci oğlun yedinci oğlu olan kimselerde böyle bir yetenek vardır ve bu, Hayalet olmak için size gerekli olan bir yetenektir.

   Hayalet, Eyalet'i karanlığa karşı koruyan kişidir. İnsanların huzurlu ve güvende yaşayabilmesi için, karanlığa ait olan yaratıkları insanlardan uzak tutar. Tom da, Hayalet'in yeni çırağıdır ve bu işi öğrenmeye başlar.

   Evet, kitapta öcüler, cadılar, hortlaklar var, var olmasına ama, bunların tasvirleri, çeşitleri o kadar ince düşünülmüş ki, gerçek olduklarına inanabilirsiniz bile :D

   Tom bir gün Hayalet'in haftalık erzağını köyden alırken, etrafını köyden bazı çocuklar sarar, ondan yiyecek isterler. Tom vermek istemez, o sırada ormandan sivri burun ayakkabılı bir kız çıkar, çocuklara uzak durmalarını, yoksa Kemikli Lizzie'ye hesap vereceklerini söyler. Hayalet'in dediğine göre, sivri burunlu ayakkabı giyen kızlar cadıdır, onlara güvenilmemelidir. Tom hatırlar bunu, ama yine de bu kıza, Alice'e, ileride ona yardım edeceğine dair söz verir. Eh, verdiği sözün karşılığı ağır olur, Tom'un başı bin bir türlü belaya girer.

   Bu kitabın fantastik dünyasının şahane olmasının yanı sıra, dili de çok hoşuma gidiyor benim. Tom anlatıyor olayları, son derece samimi bir dili var. Harika bir insan yahu bu Tom, kişiliği olsun, düşünce yapısı olsun. Alice'te cadı olmasının getirdiği bir kurnazlık var, ama o da harika bir insan, çok fedakar. Hayalet deseniz o da ayrı harika, cesareti olsun, tavırları olsun... Ben bu serinin her şeyini ayrı bir seviyorum!

   Bölüm başlarında çeşitli resimler var, kapaktaki teknik kullanılarak çizilmiş. Bunlar da çok hoş. Beni üzen şey ise, serinin diğer kitaplarında bu resimlere yer verilmemesi.

   Kitabın arkasında, karanlık bastıktan sonra okunmaması gerektiğine dair bir uyarı var. Yaşınıza veya kurgudan etkilenişinize göre bunu ciddiye alabilirsiniz. İtiraf ediyorum, on yaşımda okuduğumda korkmuştum. Ama şimdi korkutmuyor hani-olacak o kadar-.

   Son bir şey, Hayalet solak. Solaklığın önemi var, kitapta da çok vurgulanan bir şey. Öte yandan kapakta asa neden sağ elinde Hayalet'in? Diğer ülkelerin kapaklarında sol elinde.

   Hayaletin Çırağı öve öve bitiremediğim bir kitap-yorumun başından beri belli zaten-. Serinin onuncu kitabı çıkmış durumda. Ben dörde kadar okudum. Araya başka kitaplar girebilir, ama seriyi tamamlayacağım inşallah.

   Edit:
   Serinin ikinci kitabı Hayaletin Laneti'nin yorumu burada.
   Serinin üçüncü kitabı Hayaletin Sırrı'nın yorumu burada.
   Serinin dördüncü kitabı Hayaletin Savaşı'nın yorumu burada.
   Serinin beşinci kitabı Hayaletin Hatası'nın yorumu burada.
   Serinin altıncı kitabı Hayaletin Kurbanı'nın yorumu burada.
   Serinin yedinci kitabı Hayaletin Kabusu'nun yorumu burada.
   Serinin sekizinci kitabı Hayaletin Kaderi'nin yorumu burada.
   Serinin dokuzuncu kitabı Benim Adım Grimalkin'in yorumu burada.
   Serinin onuncu kitabı Hayaletin Kanı'nın yorumu burada.
   Serinin on birinci kitabı Benim Adım Slither'in yorumu burada.
   Serinin on dördüncü kitabı Hayaletin Cadıları'nın yorumu burada.

Puan: 5

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder