20 Mayıs 2014 Salı

Tazecik Kitap Yorumu: Hayaletin Savaşı - Joseph Delaney


   Serinin ilk kitabı Hayaletin Çırağı yorumu için buraya.

   Serinin ikinci kitabı Hayaletin Laneti yorumu için buraya.

   Serinin üçüncü kitabı Hayaletin Sırrı yorumu için buraya.

   Hayalet ve çırağı Tom, yakında cadılarla savaşmak üzere Pendle'a gidecekler. Bir gün evlerine bir ziyaretçi geliyor. Bir ziyaretçi. Her nasılsa, öcüyü aşmayı başarıp, kapıya kadar gelmiş. Hayalet'ten öğrendiğine göre gelen Hayalet'in dostu, aynı zamanda da eski çırağı Peder Stocks. Kendisi Pendle bölgesinde pederlik yapıyor, aynı zamanda karanlıkla savaşıyor. Hayalet, Peder Stocks'la biraz konuşması gerektiğini söylüyor ve Tom ile Alice'i, Tom'a annesinden kalan sandıkları almaya, çiftliğe gönderiyor.

   Tom ile Alice oraya vardıklarında, çiftliği harap bir halde buluyorlar. Sandıkların saklandığı kiler bomboş. Üstelik Jack ve ailesi de kaçırılmış. Cadılar tarafından. Tom şok oluyor. Hemen Pendle'a doğru yola koyulmak istiyor ancak Alice ona aklını başına toplamasını, kendi başına orada bir şey yapamayacağını, bu yüzden Hayalet'in yanına geri dönmesini söylüyor. Tom, Hayalet'in yanına geri dönüp, Pendle için hazırlık yaparken de, Alice Pendle'a gidecek ve bilgi toplayacak. Ama işler planladıkları gibi gitmiyor...

   İlk dört kitap arasında, en çok bu kitapta işler sarpa sarıyor. Bu kitaba ''sonun başlangıcı'' da diyebiliriz, okuyanlar demek istediğimi anlayacaktır.

   Bu kitapta Hayalet resmen hiç yoktu. Sürekli bir orada, bir burada. İhtiyaç duyulduğunda hep başka yerde. Alice ile Tom ne yaparsa yapıyor.

   Bu arada, sandıkların içinde neler olduğunu öğreniyoruz, vışınız. Tom'un annesine dair bazı şeyler de açığa çıkıyor.

   Her nedense, bu kitap bana pek akıcı gelmedi. Çok sevdiğim bir karakter olan Hayalet'in de ortalarda pek görünmemesi cabası. O yüzden, bu sefer puanım beş değil, ilk üç kitabın aksine.

   Edit:
   Serinin beşinci kitabı Hayaletin Hatası'nın yorumu burada.
   Serinin altıncı kitabı Hayaletin Kurbanı'nın yorumu burada.
   Serinin yedinci kitabı Hayaletin Kabusu'nun yorumu burada.
   Serinin sekizinci kitabı Hayaletin Kaderi'nin yorumu burada.
   Serinin dokuzuncu kitabı Benim Adım Grimalkin'in yorumu burada.
   Serinin onuncu kitabı Hayaletin Kanı'nın yorumu burada.
   Serinin on birinci kitabı Benim Adım Slither'in yorumu burada.
   Serinin on dördüncü kitabı Hayaletin Cadıları'nın yorumu burada.

Puan: 4

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder