21 Aralık 2014 Pazar

Tazecik Kitap Yorumu: Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri - İhsan Oktay Anar


   İhsan Oktay Anar'ın okuduğum üçüncü kitabıyla karşınızdayım (yazılış sıralarına göre okuyorum bu arada). Ve şunu üzülerek söylüyorum ki, her okuduğum kitapla birlikte, verdiğim puanlar düşüyor. Umarım Amat'la Suskunlar'ı beğenirim.

   Kitapta, Ölüm'ü ve ölüm vakti gelmiş Cezzar Dede'yi görüyoruz. Ölüm, oyun oynamaya düşkün, bu sebeple Cezzar Dede'ye diyor ki, birbirimize hikâye anlatalım, sen de anlattığın her hikâye için fazladan bir saat yaşa. Cezzar Dede bunu kabul ediyor ve birbirlerine sırasıyla korku, din, aşk ve cennet konulu hikâyeler anlatıyorlar.

   Bu arada, Uzun İhsan'ın bu dünyadaki süresi dolmuş artık, bu sebeple Ölüm'ün onu bulması ve canını alması gerek. Uzun İhsan'ın peşinden mahalle mahalle gezerken, bir yandan da birbirlerine hikâyelerini anlatıyorlar. Ne var ki, her mahallede Uzun İhsan, Ölüm'ü bir şekilde atlatmayı başarıyor. Uzun İhsan'ın ortadan kaybolmasına yardımcı olan şey de, Cezzar Dede'nin veya Ölüm'ün anlattığı hikâyede geçen bir olay oluyor hep. Örneğin hikâyenin birinde, tüm mal varlığını halka dağıtan bir adamdan bahsediliyor; mahallenin birinde de Ölüm tam Uzun İhsan'ı yakalayacakken, malını dağıtacağını duyuran bir adam sebebiyle halk sokağa dökülüyor ve Uzun İhsan sıvışıyor.

   Hikâyelere gelecek olursak... Çoğu, var olan hikâyelerin uyarlaması; vampir, kurt adam, altın adam, kırmızı başlıklı kız, süpermen vs. Hikâyelerin hiçbirini sevmedim. Eh, az buçuk güzel olanları vardı, ama yine de çok sıradan hikâyelerdi, tahmin edilebilir kurguya sahiptiler. Her birinin karakterlerine de ayrı bir sinir oldum. Dedikoducu insanlar mı dersin, aklı fikri evlenmek olan mı, açgözlü olan mı, sırf kötülük yapabilmek, yakınmak için yaşayan mı; her birinde ayrı bir kişilik bozukluğu. Komik gelecek belki size ama, ''abdest'' yerine ''aptest'', ''Abdülzeyyat'' yerine ''Aptülzeyyat'' denmesi de ayrıca sinirime dokundu. Ölüm'ün neredeyse herkes tarafından küçük düşürülmesi de ayrı bir tuhaf. Ölüm de hiçbir şey yapamıyor bu kişilerin karşısında, ha! Sırf kitapta geçen birkaç güzel cümlenin hatrına puanım bir değil de, iki.

Puan: 2

2 yorum:

 1. Merhana
  kitap adı ile bir alakası yok yani. Bende görünce dedim orta asya hikayeleri diye düşündüm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle değil maalesef, keşke öyle olsaydı :/ Efrâsiyâb'ın adı sadece kitabın başında ve sonunda geçiyor, çok az da kurguyla alakası var.

   Sil