12 Temmuz 2013 Cuma

Tazecik Kitap Yorumu: İnsan Sürümü 0.4 - Mike Lancaster


   Üzgünüm, başka bir şekilde giriş yapamayacağım. Ne saçma bir kitaptı yahu bu. Şunu fark ettim; filmlerde olsun kitaplarda olsun, eğer gizemli olayların sebebi uzaylılara bağlanıyorsa o kitap okunmaya, film de izlenmeye genelde değmiyor. Bu kitapta da aynı şey oldu. Herhalde, anlatımdaki boşluğu doldurmak için kullanıyorlar uzaylıları.

   Her şey normal bir günde başlıyor. Kyle ve arkadaşları durakta beklerken Danny ablasını hipnotize ettiğini söylüyor. Kimse inanmıyor ona. Danny de, kasabanın yetenek yarışmasına katılacağını söylüyor ve arkadaşlarından izlemesini rica ediyor. Kabul ediyorlar.

   Yarışmanın olduğu gün Danny sahneye çıkıyor ve dört gönüllü istiyor hipnotize etmek için. Kyle gönüllü oluyor ve daha başka üç kişi. Hipnotize olup uyandıktan sonra bu dört kişi, herkesin donmuş olduğunu fark ediyor. Sadece kasaba meydanında gösteriyi izleyenler değil. Herkes. Telefon ve radyo çalışmıyor. Bilgisayar çalışıyor, ancak alıştığımız şekilde değil, ekranında kayan bir sürü şekil var sadece. Bir süre sonra, tüm insanların normale döndüğünü görüyorlar. Ancak onlar bir şekilde, eski kişiler değil. Bu dört kişi, neler olduğunu öğrenmek için araştırmaya başlıyorlar. Hemen, uzaylılar mı yaptı bunu, sorusu da dolaşmaya başlıyor akıllarında.

   Bütün bu olayların sebebinin ne olduğunu sorarsanız, emin olun, eğer uzaylılar bile olsaydı bunu yapan, çok daha mantıklı olurdu bence. Kitabı okurken bekledim, ''Hadi bakalım, nasıl açıklayacak da sonunu bağlayacak?'' diye. O kadar sefildi ki bağlantı. Bu arada, kitabın adı da spoilerın en üst seviyesi. Kapaktaki, üzerinden uzantılar çıkan elin de kitapla bayağı alakası var. Bu paragrafta resmen kendimi ifade etme yetimi yitirdim, toparlayamıyorum, kusura bakmayın.

   Kyle, hikayesini kasetlere çekmiş. Aralarda da notlar var. Bu kasetleri kitaba dönüştüren kişinin, Kyle'ın bahsettiği bazı ''terimleri'' açıkladığı notlar. Bu notlardan da, gelecekteki insanların bizim gibi olmadığını anlayabiliyorsunuz.

   Okumasam daha mutlu bir insan olurdum. Aklın sınırlarını zorlayacak derecede saçma açıklamalardan hiç mi hiç hazzetmiyorum.

Puan: 1

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder