19 Ocak 2014 Pazar

Tazecik Kitap Yorumu: Deniz Kurdu - Jack London


   Hikayemizin anlatıcısı Humphrey Van Weyden, bindiği geminin kaza yapması sonucu denize düşer. Düştüğü denizden kurtarılır kurtarılmasına ancak bu, tam olarak bir kurtuluş değildir, köleliğin bir başlangıcıdır.

   Kendisini kurtaran el, Hayalet mürettebatından birinin elidir. Geminin kaptanı ise Kurt Larsen... Humphrey, Kurt Larsen'e kendisini kıyıya çıkarması için para teklif eder, ama Kurt Larsen'in umrunda bile olmaz. Artık Humphrey de mürettebatın bir parçasıdır ve işleri hiç bilmese de, öğrenmek ve layığıyla yapmak zorundadır. O kadar.

   Kitapta vahşete ve sorgulamalara çok yer verilmiş. Hele bir bölüm var ki... ıyşh. Zaten olay kötü başlıyor başlamasına, ancak bir şeylerin esaslı ters gitmesi sebebiyle katıksız vahşete dönüşüyor. Gemideki insanların vahşete olan duyarsızlıkları ise ayrı bir ürkütücü durum.

   Sorgulama kısımlarını beğendim. İnsanın mayaya benzetilmesi; güçlünün güçsüzü ezerek gücünü büyütmesi, ahiret inancı olmayan insanlarda ahlak kavramının ne kadar gelişkin olabileceği, yaşamın değeri ve daha birçok şey...

   Kitaptan neden puan kırdığıma gelirsek... Önceden belirttiğim gibi, vahşet, birinci sebep. Bazı yerlerse dozu fazla aşmış. İkinci sebep, Kurt Larsen'in dengesiz bir insan olması. Sağı solu belli olmayan insanları oldum olası sevmem. Üçüncü sebep, Maud Brewster. Kendisiyle kitabın ortalarında tanışıyoruz. Maud da Humphrey gibi, gemisinin batması sonucu ''kurtarılan'' birisi. Kadının o hanım hanımcık tavırları sinirlerimi bozdu. Cesur davranıyor(muş), cesur davranmaya çalışıyor(muş), ancak bu ne biçim bir cesaret be kadın! Tüm davranışları ayrı bir saf, ayrı bir kırılgan.

   Neyse. Kitabı genel olarak beğendim. Gemide geçen öykülere zaafım vardır, o ayrı bir konu. Ama sanki kitabı oluşturan her ögede, gereğinden biraz fazla durulmuş. Bunlar da insanın okuma isteğini köreltiyor biraz. Az ve öz olabilirdi.

Puan: 3,5

1 yorum:

  1. Ruth Lessl, blogumda böyle bir dille yazmanıza müsaade edemem. Kendinizi terbiye edin, sonra yorum yazın. Şimdiki yorumunuzu siliyorum. Ayrıca yorumumda ''betimleme çok'' diye bir ifade geçmemekte. Önce okuduğunuzu anlamayı, sonra da anladığınızı düzgün bir dille yazmayı deneyin.

    YanıtlaSil