20 Aralık 2012 Perşembe

Tazecik Kitap Yorumu: Linus Hoppe'un İkinci Yaşamı - Anne-Laure Bondoux


   Serinin birinci kitabı olan ''Genç Linus'un Öfkesi''nin yorumu burada.

 ''Saatlerdir önündeki yürüyen banda eğilerek çalışan Linus, yüzünü acıyla buruşturdu. Gelen kutuyu yakalayıp inlememeye çalışarak kaldırıyor; sonra da arkasına dönüp kutuyu otomatik bant yapıştırma makinesine giden şeride bırakıyordu. Ağır konserve kutuları ve şişelerle yüklü ikinci kutuyu yakalamak için arkasına dönmeye anca zamanı kalıyordu. Ambalaj makinesinin önünde çalışmaya başladığından beri bunun gibi kaç kutu kaldırmıştı acaba? Altı ayda belki yüzlerce, hatta, kimbilir, belki de binlerce?''

   Kitabın ilk paragrafını okuduğumda tepkim ''Vah Linus, ne hallere düştün!'' oldu. Çünkü onun 2.Düzey'e geçmesindeki amaç bir robot gibi yaşamak değil, toplumu bir şeyleri değiştirmek konusunda harekete geçirmekti. 

   Genelde düzey değiştiren çocuklar en fazla iki-üç ay içinde, yanlarında kalacakları koruyucu ailelere gönderiliyorlar. Ancak bu sene bir sıkıntı var, altı ay geçmesine rağmen çocuklar hala ara yurtta kalıyor. Ara yurtta kalırken de aslında makinelerin yapması gerken işleri yapıyorlar, günde sekiz saat boyunca, hiç ara vermeden, dinlenmeden kutuları aktarıyorlar. Ve Linus, hiç de iyi bir durumda değil. Bunalıma girmiş durumda, çünkü o 2.Düzey'e geçtiğinde Bay Zanz'ın onu yanına alacağını, birlikte örgüt çalışmalarına devam edeceklerini düşünüyordu. Şimdiyse, bütün gününü korkunç şartlar altında geçiriyor, Chem'den haber alamıyor ve ailesini göremiyor. 

   Son günlerde de Linus hastalanmış durumda. Yurtta tanıştığı arkadaşı Sadko, ona doktora gitmesi gerektiğini söylüyor. Sadko aslında 2.Düzey'de yaşıyormuş ve sınavdan sonra evine dönmesi gerekiyormuş, düzey değiştirmediğinden ara yurtta kalmasına gerek yokmuş. Ancak bir güvenlik görevlisi sınav çıkışında ona annesinin öldüğünü ve eve dönemeyeceğini söylemiş. Bu nokta aslında çok önemli, anlatacağım :D

   Birkaç gün sonra yurt müdürünün kızı Toscane, Linus'u doktora götürmeye geliyor. Aslında amacı Linus'u yurttan çıkarmak, hastalık da iyi bir bahane oluyor. Toscane'ın ve doktorun da Bay Zanz'ın örgütünden olduğunu öğreniyoruz. Doktor, Linus'u muayene ediyor ve yurt müdürüne Linus'un ameliyat olması gerektiğine dair bir rapor veriyor. Linus'a eşyalarını toparlamasını söylüyorlar. Linus yurttan ayrılmadan önce son kez Sadko'yla konuşurken, Sadko'nun annesinin de örgüt işleriyle bağlantılı olduğunu öğreniyor ve içine bir şüphe düşüyor, ya Yosh'la yer değiştirmelerini sağlayan plan polisler tarafından öğrenilmişse ve örgüt üyeleri ele geçirilip öldürülüyorsa?

   Ambulansla yurttan ayrılmalarından kısa süre sonra yurt müdürü onların ameliyat amacıyla gitmediklerini, kaçtıklarını anlıyor ve polisleri harekete geçiriyor. Linus ve Toscane, Bay Zanz'la kaçmayı başarabilecek kadar şanslı oluyorlar, ancak Doktor Ambrose yakalanıyor.
   
   Linus ve Toscane, Bay Zanz'dan, son Sınavdan sonra polisin daha dikkatli olduğunu öğreniyorlar. Varolan düzeni yıkmaya çalışan herkes tutuklanıyor ve öldürülüyor. Bay Zanz'ın örgütünün çoğu da buna dahil. Yine de Bay Zanz, Linus ve Toscane'ın varolan düzeni değiştirmek için bir şeyler yapmaları gerek. Daha devam etmeyeceğim, anlatmam gerekenden biraz fazlasını anlattım sanırım :D Ne var ki, hiçbir şey başta göründüğü gibi olmadığından, yazdıklarım pek de önemli değil. Neyse, kitabın sonunun aşırı derecede harika ve bu seriye yakışır bir son olduğunu söylemeden de edemeyeceğim :D İyi okumalar!

Puan: 5


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder