30 Ocak 2013 Çarşamba

Tazecik Kitap Yorumu: Gölge ve Kemik - Leigh Bardugo


   Öncelikle, yorumlamam için kitabı gönderen Martı Yayınları'na teşekkürler :)

   Kitaptaki olaylar, Ravka'da geçiyor. Zaman belirsiz. İnsanlar sınıflara ayrılmış durumda. Her şey günümüz yaşamından çok farklı. Bu sebeple, kitabı okumaya başladığınızda yeni terimler, yer adları vs. derken, kendinizi yeni bir dünyada buluyorsunuz.

   Alina Starkov ve Malyen Oretsev küçükken, kaldıkları yetimhanede tanışmışlar ve birlikte büyümüşler. Aradan yıllar geçtikten sonra, Alina bir haritacı, Malyen de bir izci olmuş. Şimdi ise bir görev gereği, diğerleriyle birlikte Karanlıklar Diyarı'ndan geçmeliler. Karanlıklar Diyarı'ndan geçerken, Alina Malyen'i volcra adı verilen canavarlardan korumak için, kendi aklının bile almayacağı bir şey yapar, gücünü kullanır. Ne var ki tek şaşıran başkaları değil, kendisidir de, çünkü gücünden haberi yoktur. Gücünü kullanması sayesinde, sadece Malyen'i değil, gemideki diğer insanları da volcralardan kurtarmıştır.

   Geminin kaptanı, volcra saldırısından kurtulunur kurtulunmaz, geminin geri dönmesi kararını alır. Geri döndüklerinde de Alina'yı Grisha çadırına, Karanlıklar Efendisi'nin yanına götürür. Grishalar, özel yetenekleri olan insanlar. Çadırdayken, Alina'nın da nasıl bir Grisha olduğu açığa kavuşturuluyor, o Güneşin Elçisi.

   Karanlıklar Efendisi Alina'yı yanında tutmak istiyor, çünkü volcralara karşı Alina'nın gücü dışında onlara karşı koyabilen bir şey yok. Alina, Karanlıklar Diyarı'nın yok edilebilmesi için tek umut. Bu sebeple Alina'yı, yaşayacağı yeni yer olan Küçük Saray'a getiriyor. Alina burada gücünü kullanmayı öğreniyor ve başka eğitimler alıyor. Ne var ki, bu noktadan sonra, kitap sizin tahmin yürüttüğünüz gibi devam etmiyor. Ne olaylar oluyor, ne olaylar, ağzım açık kaldı resmen okurken :D

   Kitabı gerçekten sevdim ama bir sorunu vardı, imla ve yazım hataları. Dikkatimi dağıttı okurken, ama bir sonraki baskılarda bu sorunu çözeceklerini tahmin ediyorum.

   İkinci kitap yurtdışında 4 Haziran 2013'te çıkacakmış sanırım. Martı Yayınları da bence bizi çok bekletmeden kitabı çevirir :)

Puan: 4

2 yorum:

  1. ben seriyi bittirdim ve güzeldi tavsiye ederim :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Beğenmenize sevindim ^_^ Tavsiyeniz için teşekkürler...

      Sil