9 Eylül 2014 Salı

Tazecik Kitap Yorumu: Anılan - Marianne Curley


   Geçmişe giderek geleceği değiştirmek... Ne kadar klasik bir konu, değil mi? Ama Marianne Curley yazınca öyle olmuyor işte. Zamanda yolculuk ile çeşitli fantastik ögeleri harmanlayıp, ortaya şahane bir roman çıkarıyor.

   Kitabımızın iki anlatıcısı var: Ethan ve Isabel. Ethan, Koruyucu'dan ve bir Anılan. Koruyucu, yaşanmış olan tarihi korumakla yükümlü. Bir de Düzen diye bir grup var ki-ironiye bakar mısınız?-, onlar da gelecekte mutlak güce sahip olabilmek için, geçmişi değiştirmeye çabalıyor.

   Bir de Kehanet var; bu Kehanet, Koruyucu ile Düzen arasında yapılacak son savaşta olacaklardan bahsediyor üstü kapalı. Ethan bir Anılan demiştik, bu da onun Kehanet'te adının geçtiği anlamına geliyor- ismen değilse de, nitelemelerle, ''cesur savaşçı'' gibisinden-.

   Isabel de bir Anılan, ama kendisi bunu henüz bilmiyor. Ethan'a Isabel'i eğitme görevi veriliyor. Biz de Isabel'in eğitim sürecini ve Koruyucu'nun Düzen'e verdiği mücadeleyi okuyoruz.

   Koruyucu'nun her üyesinin en az iki özel yeteneği oluyor. Ethan'ınkiler telekinezi ve canladırma iken, Isabel'inki iyileştirme örneğin-kızcağızımız henüz ikinci yeteneğini keşfedemedi-.

   Her ne kadar kitabın iki anlatıcısı olsa da, romandaki diğer karakterler de, Ethan ve Isabel kadar önemli. Ethan'ın eğitmeni olan Arkarian'ımız var, mavi saçlı, eflatun gözlü, uuu. Yaşlanmama yeteneğine sahip olduğu için yaklaşık altı yüz yıldır, on sekiz yaşında gibi duruyor. Diğerlerini yazmayayım, sürpriz olsunlar.

   Kitap oldukça sürükleyici ve orijinal. Maalesef, Isabel'in abisi Matt'ın inatçılığı sebebiyle bazen tekrara düşüyor. Karakterlerin dış görünüşlerinin pek betimlenmeyişi de bir sorun. Ama diğer her şeyin muhteşemliği karşısında elbet görmezden gelinebilir bunlar :D Ne kadar güzel bir kitap olsa da bu, hak ettiği ilgiyi görmediğini düşünüyorum, o ayrı konu.

Puan: 5

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder