24 Mayıs 2013 Cuma

Tazecik Kitap Yorumu: Ada - Victoria Hislop


   Alexis, annesinin geçmişini öğrenmek için yanıp tutuşan bir kadın. Ancak annesi Sofia, ona geçmişi hakkında tek kelime etmiyor. Alexis de Girit'te yapacağı tatilde, annesinin büyüdüğü yer olan Plaka'ya da gitmeye karar veriyor. Annesine bu kararından bahsediyor. Annesi de Alexis'e orada yaşayan bir dostuna vermesi için bir mektup yazıyor.

   Alexis Plaka'ya gittiğinde, dikkatini ada çekiyor. Bu ada Spinalonga Adası ve eskiden burası bir cüzzam kolonisiymiş. Alexis Spinalonga'yı ziyaret ettikten sonra, annesinin mektubunu vermek üzere Fotini'yi arıyor. Fotini, Alexis'in annesini doğduğundan beri tanıyor. Alexis de bu sebeple Fotini'den annesinin geçmişini öğrenmek için sabırsızlanıyor. Mektupta da buna izin çıkınca, Fotini başlıyor anlatmaya.

   Fotini anlatmaya Sofia'nın anneannesi, Eleni'den başlıyor. Eleni'nin cüzzama yakalanmasıyla başlıyor her şey. Kitap bir ailenin yıkılışını anlatıyor diyebiliriz ve öyle bir şekilde sonlanıyor ki, Sofia'nın geçmişini anlatmak istememesine şaşmamalı.

   Bence Ada, harika bir kitaptı. Son yüz sayfa, bayağı üzücüydü. Kitabı okurken bir noktada sorun yaşadım, zaman kısmında. Bir cümlede beş yıl birden atlanabiliyor ama bir gün yirmi sayfada anlatılabiliyor. Bu sebeple bazen kafa karışıklığı yaşadığım oldu. Ama olsun. Gizem ve duygusal karışık olan türden -anladınız siz onu :D- kitapları sevenler, bu kitabı kesinlikle kaçırmamalı bence.

Puan: 5

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder