15 Mayıs 2013 Çarşamba

Tazecik Kitap Yorumu: Mürekkep Yürek - Cornelia Funke


   Okuduğunuz kitaptaki karakterlerin sizin dünyanıza geldiğini düşünün.Ya o kitaptan gelenler, korkunç kişiler olursa?

   Meggie, babası Mortimer ile yaşıyor. Annesi yıllardır yanlarında değil, ama Meggie bunun sebebini bilmiyor. Meggielerin evine bir gece, bir ziyaretçi geliyor. Adamın adı Toz Parmak ve Mo'ya Büyülü Dil diye hitap ediyor. Ertesi gün Mo, yeni bir yere taşınacaklarını, ama önce Meggie'nin annesinin teyzesi olan Elinor'a bir uğrayacaklarını söylüyor. Çünkü Elinor'un tamir edilmesi gereken kitapları var ve Mo da bir ciltçi.

   Evden ayrılmadan önce Meggie, babasının bir kitabı paketlediğini görüyor. Ancak babasının yanına gidince, babası kitabı saklıyor. Elinor'un evine gittiklerinde, Mo o kitabı Elinor'un evinde bırakmaya karar veriyor ancak hala Meggie'den kitabı saklıyor. Sonra bir gün eve siyahlar içinde iki adam -kitaptan çıkan kötü adamlar- geliyor. Babasını ve kitabı alıp gidiyorlar. Meggie de teyzesiyle birlikte, Mo'yu kurtarmak için işe koyuluyor.

   Bence kitap biraz fazla uzatılmış. Mo'nun sesli okuduğunda, kitaptaki karakterleri bizim dünyamıza getirdiğini 160 küsürüncü sayfada öğreniyoruz, düşünün yani, bir de konuyu bu oluşturuyor. Bir de, Meggie'nin annesiyle ilgili mesele, çok daha çarpıcı bir şekilde anlatılabilirdi. Neredeyse bütün sürprizi kaçmış. Yazar, elindeki konuyu çok daha iyi kullanabilirmiş bence. Bu kitabı herhalde on yaşımda falan okusaydım, çok daha hoşuma giderdi, ama ne yapalım.

   Kitabın adı neden Mürekkep Yürek diye soracaksanız, Toz Parmak ve şu siyahlar giymiş adamlar-Capricorn'un adamları- Mürekkep Yürek adlı o kitaptan çıkmış.

   Kitapta en çok hoşuma giden şey, her bölümün başındaki, o bölümle alakalı olarak yazarın farklı kitaplardan yaptığı alıntılar oldu. Her bölümün sonunda da yazarın kendi illüstrasyonları var, bunlar da çok hoştu, çok beğendim.

   Biliyorsunuzdur, bu kitabın filmi de çekildi. Filmde Toz Parmak'ı oynayan kişi bence çok iyi seçilmiş.  Sansarı Gwin'in küçük boynuzlarını görebiliyor musunuz?


   Sonuç olarak, yazar konuyu daha iyi kullanabilirdi, ben de kitabı daha çok beğenebilirdim :D Peki bu kitabı sevdim mi? Sevdim. Devam kitaplarını okur muydum? Eğer almamış olsaydım, okumazdım. Aldım bir kere. -Edit: Okumadım, okumayacağım. Ama benim yerime zevkle okuyan insanlar olacak ^_^

Puan: 4

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder