27 Haziran 2013 Perşembe

Tazecik Kitap Yorumu: Gri Gölgeler Arasında - Ruta Sepetys


   14 Haziran 1941 gecesi, Litvanya. Vilkas ailesinin evini Sovyet Subayları basıyor. Yirmi dakika içinde evlerini terk etmeleri ve onları bekleyen kamyonun kasasına binmeleri söyleniyor. Gidiş o gidiş, on iki senelik sürgünleri başlıyor.

   Kitapta Lina, bize sürgünün ilk yılını anlatıyor. Kardeşi Jonas ve annesi ile birlikte sürülmüş. Babası ise, çalıştığı yer olan üniversitede alınıp götürülmüş. Halinin ne olduğunu kimse bilmiyor.

   Yer yer Lina'nın hatıraları da var bölüm sonlarında. Bunlar kitaba ayrı bir hoşluk katmış bence.

   Genel olarak kitabı beğendim. Beğenmediğim iki nokta var ama. Birincisi, kitabın yan karakterlerinin neredeyse hep sıfatlarla belirtilmesi. Mesela kel kafalı adam, sürekli saatini kuran adam, oyuncak bebekli kız gibi. Onların bir isimleri var yahu :D İkincisi ise, kitabın yarıda kesildiğini düşünüyorum. Lina sürgünün ilk yılını anlatmış anlatmasına ama peki kalan on bir yıl? Lina'nın sürgünde tanıştığı Andrius, kamplar değişince Lina'yı tekrardan nasıl buldu? Lina babasını bulabildi mi? Sürgünden nasıl kurtuldu? Evine nasıl döndü? Evine döndüğünde evini, ülkesini ne halde buldu? Kuzeni Joana'nın ailesi ne durumda? Hatta daha birçok sorum daha var da, bu yazdıklarım kadar önemli değil :D Kitabı aslında sonuna kadar zevkle okudum ancak sonunda cidden hayal kırıklığına uğradım, aklımda bayağı soru işareti kaldı.

   Sonuç olarak, güzel bir kitap ancak bence daha kitabın sonu yazılmamış :D Eğer yukarıdaki soruların cevapları yazsaydı, kitaba beş puan vermeyi düşünebilirdim. Maalesef.

Puan: 4

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder