5 Ağustos 2015 Çarşamba

Mimlendim!

   Zaman Sandığı blogunun sahibi Sercan efendi tarafından mimlenmişim! Mimleneli bir ay olmuş da, ben yeni fark ediyorum, o da benim ayıbım. Yazısını da okumuştum halbuki, mimlenenler kısmını es geçmişim belli ki. Neyse, gecikmeli de olsa soruları cevaplayayım.

1- Klişe bir soruyla başlayalım: Film mi, kitap mı?
Film diye cevap veren bizden değildir :D
 
2- Ne tür kitapları tercih edersin?
Fantastik ve bilim-kurgu kitapları okurum genelde. Ama güçlü bir kurgusu veya mesajı olan başka türlerdeki kitaplar da elbette tercihlerim arasında yer alır.

3- Bir yazar olsan kim olmak isterdin? 
Başka birinin yerinde olmayı hiç düşünmedim, yazarlar da buna dahil. Bu sebeple bu soruyu pas geçiyorum.

4- Bir kitap yazmaya karar versen aklına ilk gelen konu hangi türe girerdi?
Fantastik.

5- Çok başarılı bir kitap yazdın. Film mi, yoksa dizi mi olmasını isterdin? Ya da kitap olarak kalmasını mı tercih ederdin?
Eğer kitabım birebir uyarlanacaksa film veya dizi olabilir. Seri yazarsam dizi olur, tek kitapsa film. Ama ben seri yazamam sanırım.

6- Issız bir adada yanına yol arkadaşı olarak seçeceğin kitap karakteri kim olurdu?
Wardstone Günlükleri'nden Alice Deane. Hem güçlü bir karakter, hem de çok fazla yeteneği var. Ne aç kalırdık, ne hastalanırdık; iyi de vakit geçirirdik :D

7- Hayatın boyunca sadece tek bir yazarın kitaplarını okuma şansın olsa bu kim olurdu?
Zalimlik ama bu :D Kate Morton ile José Saramago arasında kaldım... Kate Morton olsun.

8- Beraber bir kitap yazsalar harika olurdu dediğin iki yazar kimler?
Daha önce hiç böyle bir şey düşünmemiştim. Şimdi düşününce, Neil Gaiman ile Kate Morton; Yolun Sonundaki Okyanus tadında kitaplar yazarlardı, ama içinde bolca gizem ve kalp kırıklığı da (ve malikâne tabii :D) barındırırdı bu kitaplar. Sevdim bu ikiliyi :D

9- Sonunu değiştirmeyi en çok istediğin kitap?
Harry Potter ve Ölüm Yadigârları. Şu epilog bölümü yerine, Rita Skeeter'ın haberi olsaydı, çok hoş olurdu bence.

10- Önermekten sıkılmadığın, ''Dünya okusun!'' dediğin bir kitap?
Aslında her önüme gelene kitap önermem :D Sadece benden kitap ödünç alan arkadaşlarıma öneriyorum, onlara da zevklerine göre. Ama herkese bir kitap önermem gerekseydi, José Saramago'dan Görmek'i önerirdim (ayrıntı kaçırmak istemezlerse Körlük'ü de okurlar; çok da makbule geçer).

11- Bir kitabın içine hapsoldun, hem de ana karakter olarak. Hangi kitap olsa ''Beni burada bırakın.'' derdin?
Narnia Günlükleri'ne hapsolsam harika olur aslında. Ana karakter olarak da Lucy olurdum. Düşündükçe içim gidiyor... benim dolabım niye harika bir dünyaya açılmıyor? :'( Ne yapalım sihirli elma ağacından değilse dolabımın ahşabı?

   Mimlediğim kişilere gelirsek, isteyen herkes soruları cevaplayabilir. Blogunuz yoksa da yorum bırakın, severek okurum cevaplarınızı ^_^

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder