17 Kasım 2014 Pazartesi

Tazecik Kitap Yorumu: Umut Bıçağı - Patrick Ness


   Edit: Yorumumu değiştirdim. İlk okuyuşumda kitabı beğenmemiştim, ilk okuyuşumdan yaklaşık bir yıl sonra tekrar okudum. Bu sefer beğendim. İlk okuduğum Tudem baskısıydı, ikinciyse Delidolu. Bu sebeple yorumda kullandığım kapak resmini değiştirdim. Yorumu da değiştirdim haliyle. Puanımı da bir artırdım. Bilgilendirmeyi yaptığıma göre yoruma geçebiliriz. İyi okumalar!

   Todd Hewitt, Prentisstown'daki son çocuktur. Bu kasabada hiç kadın yoktur, hepsi bir virüs sebebiyle ölmüştür. Aynı virüs, hayatta kalan herkesi tuhaf bir şekilde etkilemiş, tüm düşünceleri duyulabilir hale getirmiştir. Sadece erkeklerin değil, hayvanların da düşüncelerini. Sürekli etrafa bir Ses hakim dolayısıyla; düşüncelerin uğultusu.

   Yetişkin olmasına bir ay kala Todd, sessizliğin olduğu bir yer buluyor. Bu yeri bulmasıyla bütün hayatı alt üst oluyor. Bu öğrendiği şey, kaçmak zorunda kalmasına sebep oluyor.

   Dünya'dan farklı bir gezegende geçiyor olaylar. Bu dünyaya ilişkin bilgileri, Todd'un yolculuğunda kısım kısım öğreniyoruz.

   Patrick Ness düşünceleri yazıya dökmeyi çok iyi başarmış. Genelde düşüncelerimiz bölük pörçük veya mantıksız bir toplamdan ibarettir ya hani? Biz bir şey üzerinde yoğunlaşınca ancak düşüncelerimiz bir mantık çerçevesine oturur veya hizaya girer. Ness yoğunlaşmadan önceki bu düşünce kaosunu dile dökmeyi başarmış işte. Takdir ettim. Hayvanların düşüncelerini de tüm saflığıyla yazıya dökmüş ki, bunlar çok hoşuma gitti, aynı zamanda beni sırıttırdı epey.

    Bu arada, kitap sokak jargonuyla yazılmış. Kitabı bitirdiğinizde konuşma dilinizin birazcık bozulması ihtimali var :D Çevirmen Kerem Işık'ı tebrik etmek lâzım, oldukça iyi bir iş çıkarmış bu bozuk dili çevirirken (neresinden tutasınız ki bu cümlenin... iyi anlamda söylüyorum :D).

   Kitap oldukça orijinal ve kitabı sevdim. Ancak kitapta hoşuma gitmeyen birkaç nokta da var. Bazı karakterlerin tuhaf veya gerçekdışı halleri kitaptan soğumama sebep oldu (Küçük bir spoiler: Tüm zamanların burunsuz en kötü adamı ödülü Aaron'a gidiyor! Tebrikler Aaron, Voldemort'u bile solladın. Hem Voldemort bile bu kadar çok saldırıdan sağ çıkamazdı, hem de Aaron'ın bir hortkuluğu bile yok!). Kitapta sevmediğim bir başka konu da, şiddete-daha doğrusu vahşete- yer verilmesi, okurken epey kötü hissettim. Son olarak da, hoşuma gitmeyen nokta değil de, bir eksiklik olarak gördüğüm bir şey var: Betimlemeler. Viola ve Todd'un tipine ilişkin hiçbir şey bilmiyoruz. Daha doğrusu neredeyse kimsenin tipine dair bir şey bile bilmiyoruz.

   Sonuç olarak, çok ilginç bir okuma deneyimi oldu benim için. Kitabı tekrar okuduğuma memnunum. Patrick Ness'i sevdiğim yazarlara eklemeyi istiyorum, hadi hayırlısı.

   İnternette biraz araştırdım da, hayran çizimi eserler buldum, bazıları çok hoşuma gitti, paylaşayım sizle de. Todd ve Viola çizimlerinden en beğendiğim ve hayalimdekine en yakın olanı koymakla başlayayım. Hem, Delidolu kapağındaki Todd'un siluetine bakın, bu resimdekini andırmıyor mu ama? Not: Resimleri Pinterest'ten buldum: Link, link ve link.

   Resimlerden önce, bu kitaba pek yakıştırdığım bir şarkıyı da ekleyeyim. Seversiniz umarım ^_^
Puan: 4

2 yorum:

 1. Merhaba
  Son kitabın yazısını okuyacaktım. Bunu okumayın demişsin, geçtim ilk kitabı okudum bende. Sonra ikinci kitaba geldim okumdıysanız bunu da okumayın demişsin o da kaldı. İlginç bir kitaba benziyor. Konusunu tam anlamadım. Dünyada geçmiyor, kadınlar yok, mutasyon var. Tam olarak konusunu çözemedi yinede :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba!

   Tavsiyeme uymanıza sevindim, öbür türlü serinin tadı tuzu kalmazdı çünkü :) Her kitap diğerinin bittiği yerden başladığı için, kitapların süprizlerini bozmak istemedim, o sebeple kitabı okumayanın yorumu okumamasını istedim :)

   Yorumu yazarken pek açıklayıcı davranmadığımın farkındayım, ancak zaten kitabın sonlarına doğru olaylar açıklık kazandığı için, neler olduğunu anlamaya çalışarak okuyoruz ilk kitabı. Yorumu yazarken de, kitabı okumayanlar için bu hali bozmak istemedim. Ama esas ögeleri tespit etmişsiniz zaten :) Ben bundan sonra ne yazsam kitabın sürprizleri bozulur gibime geliyor.

   Bu arada, ukitap'tan mesaj atacağım size, bir bakarsınız olur mu?

   Sil