24 Mart 2013 Pazar

Tazecik Kitap Yorumu: Aileni Seç - Terence Blacker


   Danny Bell, 13 yaşında bir çocuk. Aile yaşantısı korkunç bir halde. Annesi, eğer kendi mutluluğumu sağlarsam, ailemin mutluluğunu da sağlayabilirim diyerek, evden ayrılmış. Babası ise iki yıl üç aydır evden dışarı çıkmamış. Yiyor, içiyor, uyuyor. Başka yaptığı bir şey yok. Danny'nin ablası Kirsty, etrafa tripler atan bir kız. Kardeşi Robbie ise, kendi halinde bir çocuk.

   Bir gün okuldan döndüğünde, çantasını boşaltan Danny, çantasında bir broşür buluyor. AileniSeç broşürü. Broşürde, eğer on bir ile on altı yaşları arasındaysan, AileniSeç'e başvurabileceğin ve kendine yeni bir aile bulup, yeni bir hayata başlayabileceğin yazıyor. Danny ilk başta bunun bir şaka olduğunu düşünüyor. Sonra, neden olmasın diyerek, denemeye karara veriyor, AileniSeç'i arıyor, kendisine bir randevu ayarlanıyor.

   O gün okuldan çıkışta Danny, AileniSeç merkezine gidiyor. Oranın müdürü Rafiq'ten bu program hakkında bilgi alıyor. Sonra da, orada çalışan bir kızla beraber kendisine aile bakmaya başlıyor bilgisayardan. Sonra bu işin böyle olmayacağını anlıyor. Tam vazgeçmek üzereyken Rafiq ondan, hayalindeki aile tipi hakkında bir yazı yazmasını istiyor. Danny yazıyı yazıyor. Sonra bir kafede, kendisine çeşitli ailelerle randevu ayarlanıyor. Aslında Danny hala bu program hakkında pek umutlu değil, ancak son randevusunda karşılaştığı anne babayla bu fikri değişiyor.

   İşte Danny'nin böyle başlıyor, AileniSeç tecrübesi. Ancak kitap devam ettikçe, AileniSeç'in hiç de masum bir şey olmadığını görüyoruz. Her yerde Danny'i izleyen kameralar var. Bir işler dönüyor. Bir de kitap boyunca, çeşitli kişilerle yapılmış, çok sayıda röportaj var. Bu röportajların AileniSeç açısından da bir önemi var aslında, kitabın sonunda anlıyoruz.

   Aileni Seç, kesinlikle harika bir kitaptı. İnsanlar anne babalarından yakınabilir, ama çok azı gerçekten onlardan nefret etmenizi gerektirir. Sizin üzerinizde bu kadar çok emeği olan birisinin yerini başka biri doldurabilir mi? Kitap boyunca bunu anlıyor insan, anne babanızın ne kadar kıymetli olduğunu. Ve kitabın sonu... Kesinlikle harikaydı! Daha muhteşem bir son düşünemezdim :D

Puan: 5

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder